VRF Klima Sistemleri

Vrf klima sistemleriIsınma ve serinleme gereksinimleri, toplulukların ve insanlığın ilk dönemlerinden beri çözüm aradığı öncelikli ihtiyaçları arasında yer almıştır. İlk çağlarda ateş, su birikintisi, el yapımı ilkel aletlerin kullanımı gibi yöntemler ile giderilen bu ihtiyaçlar, zamanla insanlığın durdurulamaz gelişimi neticesinde, meydana gelen büyük hava değişimlerinin de etkisiyle yerlerini daha akıllı ve işlevsel iklimlendirme teknolojilerine bırakmıştır. Öyle ki bugün bu alanda basit bir pervaneden, nem kontrolü yapabilen tam otomasyonlu iklimlendirme cihazlarına kadar bulunduğunuz ortamın iklimini dilediğiniz gibi yönetebileceğiniz envai çeşit cihaza sahip olmak mümkündür.Yüksek iklimlendirme teknolojisi ile insan hayatına gelen konfor ve rahatlığı tahmin etmek güç değil. Elbette bu durum beraberinde ek enerji tüketimini de getirecekti. Keza öyle de oldu. Durum böyle olunca günümüzde iklimlendirme alanında konfor ve rahatlığın yanı sıra bu işlemi minimum enerji ile ihtiyaca en uygun şekilde çözebilecek sistemlerin kullanılması da büyük önem kazandı.

Günümüzde iklimlendirme teknolojisinin ulaştığı son nokta olarak nitelendirebileceğimiz, ülkemizde ve yurtdışında kullanımı giderek yaygınlaşan VRF Klima Sistemleri, yüksek konfor ve performans sağlama, düşük enerji tüketimi gibi özelliklerinin yanı sıra kullanıcıya esnek çözümler sunabilmektedir.

VRF Klima Sistemi Nasıl Çalışır ?

Birçok faydalı özelliği ile öne çıkan VRF Klima Sistemleri, genel hatları itibariyle nasıl çalışmaktadır, biraz da bu konuya değinelim. Dış ve iç ünite, bu üniteleri birbirine bağlayan bakır boru hattı ve kontrol ekipmanlarından oluşan bu sistem, ısı enerjisini aldığı kaynağa görehava ve su kaynaklı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dış üniteler bu iki seçeneğe göre farklılık göstermektedir. Sistemin kurulacağı alan için; uygulama tipi, uygulama yeri ve kullanıcı ihtiyacı gibi değişkenler göz önünde bulundurularak en doğru ve verimli VRF seçeneğine karar verilmektedir.

heat-pump-heat-recovery-sistem-calisma-sekilleriVRF İklimlendirme Sistemi, “Isı Pompalı (Heat Pump)” ve “Isı Geri Kazanımlı (Heat Recovery)” olarak ikiye ayrılmaktadır. Isı pompalı sistemlerde, kullanıcı ısıtma veya soğutma işlemlerinden birini seçmek zorundadır, her iki özelliği birlikte kullanım bu sistemde söz konusu değildir. Isı geri kazanımlı sistemler ise kurulu olduğu yapılar içerisinde aynı anda hem ısıtma hem de soğutma yapabilmektedir. Kullanıcı sisteme bağlı olan iç ünitelerden dilediği birini herhangi bir modda çalıştırabilme imkanına sahiptir. Örneğin, ısı pompalı sistemin yer aldığı bir yapı içerisinde bir odada ısıtma farklı bir odada ise soğutma işlevi aynı anda kullanılamazken, ısı geri kazanımlı sistem ile bu özellik aktif bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu ayrıcalık, özellikle farklı tür ısılara ihtiyaç duyulan yapılarda kullanıcılarına büyük esneklik ve kolaylık sağlamaktadır.

mitsubishi-vrf-dis-unite-ozellikleri
Sistemin kalp kapakçıkları olan dış ve iç üniteler, çeşitli ana parçaların bir araya gelmesiyle görevini yerine getirmektedir. Dış ünite; anakart, işlemci, kompresör, ısı değiştiricileri, dört yollu vana, selenoid vana, elektronik genleşme vanası, sıcaklık ve basınç sensörleri ve yağ ayıracı gibi parçalardan oluşurken, iç üniteler ise yine bir ısı değiştirici, elektronik kart, fan, fan motoru, elektronik genleşme vanası ve sıcaklık sensörlerinden oluşmaktadır. Öte yandan tüm iç ünitelerin bir haberleşme ağı ile dış üniteye bağlı olduğunu belirtmekte fayda var. Bu sayede kişi tarafından bireysel kumandadan girilen tüm veriler dış ünitenin çalışmasını belirleyecek sinyaller haline gelerek dış ünite kartına ulaşmakta ve kullanıcının arzu ettiği işlemi gerçekleşmektedir.

VRF Sistemin Kontrolü Nasıl Sağlanır ?

Aya Grup olarak sunduğumuz hizmetler arasında yer alan VRF İklimlendirme Sistemleri, kontrol ekipmanları ve otomasyon anlamında oldukça ileri bir teknolojiye sahiptir. Sistem, bireysel kumandalarla basit fonksiyonları yerine getirebildiği gibi, merkezi kontrol ekipmanları ile tek noktadan erişim, kısıtlama, limitleme, haftalık program, elektrik tüketimi gibi özellikleri de kullanıcılara sunmaktadır.

İklimlendirmenin yeni ve son gözdesi, “enerji verimliliği” özelliği ile de son yıllarda giderek artan bir talep görmektedir. VRF Klima Sistemleri, özellikle bağımsız mahallerin ısı ihtiyaçların farklı olduğu yapılarda kullanıcıya hatırı sayılır oranda tasarruf sağlama imkanı vermektedir. Sistemde Inverter kompresör teknolojisi ile ortalama 20-140 Hz frekans aralığında çalışma performansı sağlanarak cihazların kısmi yüklerde minimum enerjiyi tüketmesi sağlanmaktadır.

VRF Klima Sistemleri’nde tekil ve kombinasyon halinde kullanılabilen dış üniteler 4 HP’den 80 HP’e kadar bir kapasite kurgulamasına müsaade edebilmektedir. Bu sayede yüksek kapasite ihtiyacı olan yapılarda az yer kaplayarak kullanıcının alandan tasarruf etmesine olanak sağlanırken, sistemi bir örümcek ağı gibi saran bakır boru tesisatındaki esneklik en kompleks yapılarda dahi alternatif çözümleri mümkün kılmaktadır.

Aya Grup olarak, günümüzün önde gelen iklimlendirme sistemleri arasında yer alan VRF Klima Sistemleri’ni ülkemizde ve dünyada birçok yapı ve mahale taşımanın mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz. 2009 yılından beri havasına değer ve güzellik kattığımız bu dünyada, sizlerle de yolumuzun birgün kesişebilmesi dileğiyle.

 

VRF-SORU

  Ad Soyad

  Telefon

  E-mail

  Mesajınız

  Kampanya ve ürünler hakkında e-mail ile tarafımla iletişim kurulmasına izin veriyorum.

  Kampanya ve ürünler hakkında SMS ile tarafımla iletişim kurulmasına izin veriyorum.