Control System – Superlink 2

indoor unit remote control
wired all models RC-E5
RCH-E3
indoor unit remote control indoor unit remote control
Kablosuz FDT RCN-T-36W-E FDK22-56 RCN-K-E
FDTC RCN-TC-24W-ER FDK71 RCN-K71-E
FDE RCN-E-E Diğer RCN-KIT3-E

RC-E5 Wired Remote Control With Weekly Time (Option)

rc-e5 The RC-E5 controller enables extensive access to service and maintance technical data combined with easy to use functions and a clear LCD display.

Weekly timer function as standard
RC-E5 provides (as a standard feature) a weekly timer, which allows one-week operation schedules to be registered. A user can specify up to four times a day to start/stop the air conditioner. (Temperature setting is also possible with the timer).

Run hour meters to facilitate maintanance checking
RC-E5 stores operation data when an anomaly occurs and indicates the error on the LCD. It also displays cumulative operation hours of the air conditioner and compressor since commissioning.

Room temperature controlled by the remote control sensor
The temperature sensor is housed in the top section of the remote control unit. This arrangement has improved the sensitivity of the remote control unit’s sensor, which permits more finely controlled air conditioning.Changeable set temperature ranges
RC-E5 allows the upper and lower limits of a set temperature range to be specified separately. By adjusting a set temperature range, you can ensure energy saving air conditioning by avoiding excessive cooling or heating.

RCH-E3 Simple Remote Control (Option)

rch-e3-kabloluConsidering specialized usage in hotel rooms, control buttons are limited only to minimum required functions such as ON/OFF, mode, temperature setting and fan speed. It is really simple and easy to use.

Up to 16 units
It can control up to 16 units individually, with pressing the AIR CON No. button.

AUTO restart
This function allows starting the air conditioner automatically when power supply is restored after power failure or by turning on the power switch.

SC-THB-E3 Thermiston (Option)
In case sensor in the indoor units or the remote control sensor can not sense the room temperature correctly, or individual remote control
Wireless Remote Control (Option)
For wireless control simply insert the infra-red receiver kit on a corner of the panel.

RCN-T-36W-E RCN-E-E RCN-K-E RCN-FW-E RCN-KIT3-E
RCN-TC-24W-ER RCN-E-E RCN-K71-E rcn-fw-e rcn-kit-3-e
RCN-T-36W-E-RCN-TC-24W-ER rcn-k-e-rcn-k71-e

 

FORMUST  [ninja_forms id=5]

Kontrol Sistemleri (Bireysel Kontrol)

İç Ünite Uzaktan Kumanda
Kablolu Tüm Modeller RC-E5
RCH-E3
İç Ünite Uzaktan Kumanda İç Ünite Uzaktan Kumanda
Kablosuz FDT RCN-T-36W-E FDK22-56 RCN-K-E
FDTC RCN-TC-24W-ER FDK71 RCN-K71-E
FDE RCN-E-E Diğer RCN-KIT3-E

RC-E5 Kablolu Uzaktan Kumanda (Haftalık Zamanlayıcılı) (Opsiyonel)

rc-e5 RC-E5 kumanda; kullanımı kolay , fonksiyonları, açık ve anlaşılabilir LCD ekranı sayesinde geniş bir çalışma,servis ve bakım teknik bilgilerinin girişine imkan verir. Haftalık zaman ayar fonksiyonu standart bir özellik olarak sağlanmıştır. RC-E5 kablolu kumanda haftalık çalışma programının yapılabildiği ve haftalık zaman ayar fonksiyonunu standart bir özellik olarak kullanıcıya sağlayan bir kumandadır.Kullanıcı bir gün içinde dört farklı zaman diliminde açma/kapama işlemi gerçekleştirebilir.Bakım kontrollerini kolaylaştırmak için saat sayacı
RC-E5 anormal bir durum meydana geldiğinde çalışma verilerini depolar ve hata kodu ile LCD ekran üzerinde gösterir. Ayrıca klimanın ve kompresörün toplam çalışma süresini de gösterir.
Oda sıcaklığı sensörü ile kontrol edilen oda sıcaklığı
Uzaktan kumandanın üst kısmına yerleştirilmiş ısıya duyarlı sensor vardır. Bu düzenek ile oda sıcaklığı sensörünün sıcaklığa duyarlılığı arttırılarak klimanın çalışma kontrol düzeyi arttırılmış olur.Değişken ayarlı sıcaklık aralıkları
RC-E5 ayarlanan bir sıcaklığın alt ve üst limitlerinin belirlenmesine olanak sağlar. Belli bir sıcaklık aralığı ayarlanmasıyla, aşırı soğutma ve ısıtma engellenerek enerji tasarrufu sağlanır.

RCH-E3 Basit Kablolu Uzaktan Kumanda (Opsiyonel)

rch-e3-kabloluOtel odaları için özel tasarımı ile, AÇMA/KAPAMA , mod , sıcaklık ayarı ve fan hızı gibi asgari özellikteki fonksiyonlar ile sınırlandırılmış kontrol düğmelerine sahip bir kumandadır. Çok basit ve kullanımı kolay bir
kumandadır.16 üniteye kadar
16 iç üniteyi ayrı ayrı kontrol edebilir.Bunun için AIR CON NO düğmesine basılmalıdır.Otomatik Yeniden Çalışma
Bu fonksiyon, enerji kesintisinden sonra sistemin tekrar çalışmaya başlamasını sağlar.
SC-THB-E3
İç ünite sıcaklık sensörü veya uzaktan kumanda sensörü oda sıcaklığını doğru bir şekilde algılamadığı zaman , veya bireysel kumanda her bir oda için uygulanmayıp merkezi bir kumanda uygulaması yapıldığında SC-THB-E3 sıcaklık sensörü odanın uygun bir yerine monte edilir.

Kablosuz Uzaktan Kumanda

Kablosuz uzaktan kumanda ile kontrol edebilmek için iç ünite panelinin köşesine infrared algılayıcı göz kiti kolayca monte edilebilir.

RCN-T-36W-E RCN-E-E RCN-K-E RCN-FW-E RCN-KIT3-E
RCN-TC-24W-ER RCN-E-E RCN-K71-E rcn-fw-e rcn-kit-3-e
RCN-T-36W-E-RCN-TC-24W-ER rcn-k-e-rcn-k71-e

 

FORMUST  [ninja_forms id=5]